CEN Bydgoszcz 6        


A A A

 

 Nauczyciele konsultanci Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy na przełomie września i października przeprowadzili dla nauczycieli szkół podstawowych gminy Mogilno cykl warsztatów w zakresie stosowania eksperymentu naukowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W programie warsztatów pojawiły się takie zagadnienia, jak:

  • Zasady konstruktywizmu pedagogicznego
  • Idee Seymoura Paperta
  • Metoda IBSE
  • Czujniki Pasco.

   Jednocześnie przeprowadzono wiele ciekawych doświadczeń i eksperymentów zarówno
z chemii, fizyki, biologii, jak i geografii. Ćwiczenia praktyczne poparte były częścią teoretyczną, w ten sposób uczestnicy poznali zasady stosowania metod naukowych. W trakcie prowadzenia doświadczeń formułowali cele, problemy i hipotezy badawcze, obserwowali, wnioskowali.
    Wiedza i umiejętności w zakresie stosowania metod naukowych pozwolą uczestnikom warsztatów  prowadzić zajęcia, podczas których uczniowie będą poznawać zjawiska i prawa przyrody poprzez doświadczenia i eksperymenty zgodne z metodą badawczą.
    W podstawie programowej przedmiotów przyrodniczych zwrócono szczególną uwagę na wykorzystanie metody badawczej w procesie nauczania. Uwzględnienie obserwacji, doświadczeń i eksperymentów  umożliwi osiągnięcie założonych w podstawie wymagań ogólnych i jednocześnie doskonalenie kompetencji kluczowych.
 W ten sposób rozwijamy umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego wśród uczniów, co jest jednym z głównych celów edukacji przyrodniczej.

Opracowanie: Wiesława Kitajgrodzka

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!