CEN Bydgoszcz 6        


A A A

 

FIZYKA - Grzegorz Wojewoda

 

MECHANIZM ROZCHODZENIA SIĘ FALI MECHANICZNEJ

Film wyjaśniający podstawowe mechanizmy rozchodzenia się fal mechanicznych. Poziom trudności: szkoła podstawowa, liceum (technikum) w zakresie podstawowym. 


FALE POPRZECZNE I PODŁUŻE

Z filmu można się dowiedzieć jaka jest różnica między rodzajami fal mechanicznych, kiedy mamy do czynienia z falą podłużną, a kiedy z poprzeczną (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, technikum).
 FALE PŁASKIE I KOŁOWE

 Z filmiku można się między innymi dowiedzieć czym jest grzbiet fali, a czym jej dolina. Poziom trudności: szkoła podstawowa, liceum (technikum) w zakresie podstawowym.
 ODBICIE FALI

Krótki film o zjawisku odbicia fal mechanicznych, w tym również prawo odbicia. Poziom trudności: szkoła podstawowa, liceum (technikum) w zakresie podstawowym.
 ZAŁAMANIE FALI

 Filmik wyjaśniający fizyczne podstawy zjawiska załamania fal mechanicznych. Doświadczenie, którego wynik został przystępnie wyjaśniony. Dla gimnazjum oraz liceum.
NAKŁADANIE SIĘ FAL MECHANICZNYCH

Filmik opisuje mechanizm interferencji fal mechanicznych. Poziom gimnazjum, ale licealiści też nie będą się nudzić. Fajnie sfilmowany eksperyment.
FALA STOJĄCA

Filmik wyjaśniający mechanizm powstawania fal stojących. Bogato ilustrowany doświadczeniami. Dla gimnazjum. Do obejrzenia przed filmem o fizycznych podstawach emisji dźwięku przez instrumenty muzyczne.
 FALE DŹWIĘKOWE

Filmik wyjaśniający fizyczne podstawy emisji dźwięku. Dla uczniów gimnazjum, licealiści też się czegoś nauczą.
INSTRUMENTY MUZYCZNE

Filmik wyjaśniający fizyczne podstawy emisji dźwięku przez instrumenty muzyczne.
 GITARA

Filmik opisujący fizyczne podstawy działania gitary.
ZADANIA Z FAL

Trzy filmiki, w których przedstawione są rozwiązania zadań dotyczących fal mechanicznych. Dla uczniów szkół podstawowych (gimnazjum), licealiści też się czegoś nauczą.  
 FIZYKA - EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016

Filmik przedstawia pełne rozwiązanie zadań z fizyki, które pojawiły się podczas egzaminu gimnazjalnego z przedmiotów przyrodniczych w roku 2016.
 OGRZEWANIE WODY W CZAJNIKU

Doświadczenie zapisane w podstawie programowej do realizacji podczas lekcji fizyki w gimnazjum. Odczytując dane z mierników można otrzymać wykres zależności temperatury wody od energii dostarczonej do czajnika. Co można zrobić z danymi zależy od inwencji oglądającego.
 

ANALIZA PLIKÓW WIDEO – PROGRAM TRACKER

Filmik pokazujący podstawowe funkcje programu do analizy plików wideo. Za pomocą tego programu analizujemy ruch jednostajny wózka.
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd