CEN Bydgoszcz 6        


A A A

26 lutego 2016 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbył się II etap Olimpiady Języka Hiszpańskiego. Konkurs został przeprowadzony jednocześnie w siedzibach ośmiu okręgów na terenie całego kraju.
W naszym okręgu do olimpiady przystąpiło 30 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Do finałowego etapu konkursu, który odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia bieżącego roku w Poznaniu, przystąpi 36 najlepszych uczniów z całej Polski. Warto podkreślić, że do ostatniego etapu Olimpiady zakwalifikowało się aż 10 uczniów z naszego okręgu, w tym 4 z Bydgoszczy.

Gratulujemy zdolnej młodzieży i życzymy powodzenia na konkursie finałowym!

Opracowała: Justyna Adamska

zrozumiec autyzm

BEZPŁATNE SZKOLENIE DLA PRACOWNIKÓW PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNYCH (ZESPOŁY DIAGNOZUJĄCE AUTYZM)

W ramach Programu „Zrozumieć Autyzm” w dniach 5-6 marca 2016 r. w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zostały przeprowadzone dwudniowe bezpłatne szkolenie dla pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Szkolenie trwało 15 godzin lekcyjnych - obejmowało wykłady i warsztaty. Zajęcia prowadziły superwizorki, terapeutki behawioralne Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym
z Gdańska, panie Zofia Brzeska i Beata Blok.
Tematyka szkolenia zawiera charakterystykę autyzmu pod kątem etapów rozwojowych
(z uwzględnieniem kamieni milowych w rozwoju dzieci):

  • Diagnoza funkcjonalna dziecka o zaburzonym rozwoju
  • Kryteria diagnostyczne
  • Metody diagnostyczne
  • Opis grup ryzyka Testy przesiewowe
  • Przykładowe arkusze wywiadu z rodzicami
  • Przykłady i sposoby sprawdzania konkretnych kluczowych umiejętności typowych dla prawidłowego rozwoju społecznego adekwatnie do wieku

Zobacz zdjęcia:

Kluczowe zmiany w nowelizacji ustawy o systemie oświaty

Powstał PUNKT KONSULACYJNY czynny od 8.03.2016 roku we wtorki w godzinach: 10.00-12.00 i 14.00-16.00 w KPCEN w Bydgoszczy pod numerem telefonu  52 3493150 w.41.

Do pobrania ULOTKA zawierająca najważniejsze informacje o zmianach  w ustawie z dnia 29 grudnia 2015 roku, o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 35).

Zachęcamy do zapoznania się z PORADNIKIEM. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa: www.men.gov.pl/pdr

Płyty CD ze scenariuszami lekcji i komiksami są dostępne bezpłatnie dla zainteresowanych osób. W szczególności zachęcamy nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie oraz podstaw przedsiębiorczości,  do zamawiania antologii, które są zgodne z podstawą programową gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj więcej...

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy podjęło interesującą inicjatywę mającą na celu wdrażanie uczniów do samodzielnego rozwiązywania, poprzez mediacje, konfliktów pojawiających się w relacjach pomiędzy młodymi ludźmi. W związku z tym w porozumieniu z Okręgową Izbą Adwokacką w Bydgoszczy Kujawsko –Pomorski Kurator Oświaty zainicjował organizację szkolenia – Mediacje (zgodnie ze standardami szkolenia mediatorów uchwalonego przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości z dnia 29 października 2011 roku).

W szkoleniu wzięło udział czterech nauczycieli konsultantów z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy: Izabela Nowakowska, Magdalena Chylebrant – Karolak, Katarzyna Karska – Rasmus oraz Wiesława Tomasiak – Wyszyńska. Nasza placówka sprzyja temu przedsięwzięciu i planuje wspieranie działań Kuratora Oświaty poprzez poszerzenie oferty szkoleniowej o mediacje. Dla dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek oświatowo -wychowawczych zorganizujemy warsztaty, seminaria i konferencje.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!