CEN Bydgoszcz 6        


naglowek KPCEN

A A A

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zgłosiło do międzynarodowego konkursu Drzewo Roku 2021 rosnący w zachodniej części Parku Ludowego im. Wincentego Witosa najstarszy pomnikowy okaz kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) w Grodzie nad Brdą. Obwód w pierśnicy znacznie przekracza pięć metrów. Piękna korona, rozciągająca się na szerokości blisko 20 metrów, wieńczy całość i robi duże wrażenie. 

Drzewo nieustannie było związane z ludźmi. Najpierw z tymi, którzy na zawsze odeszli, a potem z mieszkańcami Bydgoszczy szukającymi pod nim wytchnienia od zgiełku dużego miasta.  Początkowo kasztanowiec - zasadzony pod koniec XVIII wieku - rósł na terenie założonego tu około 1778 roku cmentarza ewangielicko-augsubrskiego, miejsca spoczynku najznakomitszych obywateli ówczesnego miasta, głównie narodowości niemieckiej, którzy rozbudowywali je i dbali o nie. Po blisko 180 latach zlikwidowano cmentarz, część pochowanych osób przeniesiono w inne miejsce, ale szczątki wielu mieszkańców Bydgoszczy wraz z kasztanowcem zostały. Przez te wszystkie lata funkcjonowania nekropolii drzewo stawało się bardziej dorodne, silniejsze. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku teren byłego cmentarza przekształcony został w park miejski, który nazwano Parkiem Ludowym. Miejsce zaczęło tętnić życiem, a do amfiteatru wybudowanego nieopodal drzewa przyjeżdżało wiele zespołów tanecznych i muzycznych. 

Niezwykłość kasztanowca została opisana niedawno w grze miejskiej zatytułowanej W poszukiwaniu skarbu. Bydgoska opowieść wędrowca (KPCEN w Bydgoszczy, 2020) skierowanej do nauczycieli oraz uczniów. 

Z mieszkańcami Grodu nad Brdą kasztanowiec jest już ponad 200 lat i nieustannie zwraca ich uwagę swoją dorodnością oraz kusi mnóstwem owoców, które bydgoszczanie zbierają do swoich domów jako ważny element pochłaniający negatywną energię z otoczenia. Ławka w pobliżu drzewa jest miejscem spotkań zakochanych i tych, którzy chcą się tu po prostu zatrzymać, w milczeniu wsłuchać w szum liści tego niezwykłego drzewa i wiatru przemykającego parkowymi  alejkami. Pod kasztanowcem gromadzą się również dzieci i młodzież z pobliskiego Pałacu Młodzieży, w tym m.in. I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Okolice drzewa są wykorzystywane także podczas lekcji przyrody organizowanych przez inne bydgoskie szkoły.

Zielone tereny udostępnione dla spacerujących i odpoczywających mieszkańców nazywane są przez niektórych świątynią przyrody, w której kasztanowiec stał się ozdobą. 

Drzewo wygląda bardzo dobrze, a jego stan rokuje nadzieję na przeżycie dalszych kilkaset lat. 

O losach kasztanowca w konkursie Drzewo Roku 2021 będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

Nauczyciele konsultanci Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprojektowali interaktywną, wirtualną grę promującą działania placówki. Przed uczestnikami zabawy jest duże wyzwanie. Trzeba być czujnym i uważnym. Część elementów na planszach jest ukrytych. Uczestnik gry musi je odszukać, odczytać ich zawartość, odkryć elementy, rozwiązać quiz, poznać historię miejsca i ludzi. Wszystko utrzymane jest w konwencji gamifikacji: aktywizowania i zdrowej rywalizacji.

Życzymy miłej zabawy i zdobycia maksymalnej ilości punktów.
 
Wejdź do gry: https://tiny.pl/7pv6x

 

Tło wydarzenie Facebook

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest partnerem w konferencji MYŚLENIE KRYTYCZNE skutecznym rozwiązaniem w czasach edukacji hybrydowej.

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby  do wzięcia udziału w pierwszej w Polsce konferencji wirtualnej w całości poświęconej myśleniu krytycznemu.

Myślenie krytyczne jest dziś niezwykle ważną kompetencją, która powinna być rozwijana w każdej polskiej szkole.

Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym potrzebom i proponujemy prawdziwy festiwal myślenia krytycznego: 25 prelegentów, 14 obszarów tematycznych, 30 webinarów, 22 godziny  nagrań, 3 równoległe pokoje webinaryjne.

Prosimy o zaznajomienie się ze szczegółami, aby poznać prelegentów, zobaczyć zakres tematyczny, wybrać odpowiednie dla siebie warsztaty i zapisać się na konferencję.  W konferencji mogą uczestniczyć zarówno nauczyciele, jak i całe zespoły nauczycielskie z danej szkoły. 
Do zobaczenia 28 listopada 2020 roku!

szczegóły

 

evergreen 2025158 1280Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza nauczycieli przedszkoli i wszystkich typów szkół do udziału w konkursie  na  zaprojektowanie  gry  dydaktycznej,  której  motywem  przewodnim  są  drzewa  GRAby, dęby, jodły, świerki… . Drzewa w województwie kujawsko-pomorskim.
Celem konkursu jest promowanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego województwa kujawsko-pomorskiego, inspirowanie twórczością Leona Wyczółkowskiego do kreatywnego działania nauczyciela na rzecz dzieci i młodzieży, a także promowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych i metodycznych w pracy z dziećmi i uczniami oraz upowszechnianie dobrych praktyk edukacyjnych.
 

 

RODO nazarukZapraszam dyrektorów szkół i placówek na webinarium RODO w placówkach oświatowych. Spotkanie odbędzie się 4 listopada 2020 roku o godz. 10.00 online na platformie ClickMeeting.

 

szczegóły   zapisy

 

 

 

eye 2771174 1920KPCEN W BYDGOSZCZY zaprasza dyrektorów, wicedyrektorów wszystkich typów placówek oświatowych również tych, którym po raz pierwszy powierzono to stanowisko do udziału w warsztatach  zdalnych NADZÓR DYREKTORA NAD BEZPIECZEŃSTWEM W SZKOLE I PLACÓWCE  - CZ.I, które odbędą się 19 listopada 2020 roku.

 

szczegóły     zapisy

 

 

 

Wiesia WDrodzy Wychowawcy, mamy pełną świadomość tego, że prowadzone przez Was działania i zabiegi wychowawcze wymagają ogromnego wysiłku, konsekwencji, cierpliwości, ale także dużej wiedzy merytorycznej, którą zapewne systematycznie poszerzacie, oraz wysokich umiejętności w obszarze wychowania. Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, organizujemy warsztaty pod nazwą ABC skutecznego wychowawcy. Podczas zajęć zajmiemy się wytyczaniem granic w relacji dorosły - dziecko, dostosowaniem metod wychowawczych do poziomu rozwoju ucznia, rozwiązywaniem problemów poprzez skuteczną komunikację. Porozmawiamy również o tym, w jaki sposób osiągnąć moc, czyli zbudować rzeczywisty autorytet nauczyciela i wychowawcy.
Zajęcia odbędą się w dniach: 10, 13, 20, 27 listopada 2020 roku w KPCEN w Bydgoszczy.
Serdecznie zapraszamy: Wiesława Wyszyńska i Izabela Nowakowska. Kontakt: 52 3493150 w.43, wieslawa.tomasiak-wyszynska@cen.bydgoszcz.pl

 
 
 

 

ecommerce 3562005 1920Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza nauczycieli języków obcych szkół podstawowych z powiatów mogileńskiego i żnińskiego oraz Gminy Sicienko na warsztaty online TIK TAK! Nie czekaj tylko działaj. Sposoby wykorzystania TIK w nauczaniu języków obcych.
 
 
 

 

 

learn 2001940 640Każdy nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole posiada szeroki zasób wiedzy i umiejętności merytorycznych w wybranej dziedzinie. Brak mu jednak doświadczenia pedagogicznego. Dlatego do tej grupy nauczycieli kierujemy ofertę Warsztat pracy początkującego nauczyciela, podczas  której uczestnik nabędzie umiejętności planowania dydaktycznego, stosowania różnorodnych metod i form nauczania, stosowania informacji zwrotnej oraz tworzenia własnego warsztatu pracy. Serdecznie zapraszamy na spotkanie w formie zdalnej. Termin: 18 listopada cz.1 i 23 listopada 2020 roku cz.2 

zapisy

 

kindergarten 2204239 192027 października  2020 roku Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza dyrektorów i nauczycieli przedszkoli  na zdalne seminarium I AKUMULATOR PRZEDSZKOLNY  pt. JESTEM OK TAKI, JAKI JESTEM. JAK DZIECI BUDUJĄ POCZUCIE WŁACNEJ WARTOŚĆI? Gościem seminarium jest Alicja Guła - trenerka Familylab, propagatorka koncepcji Jespera Juula. Szczególnie w trudnych czasach pandemii pragniemy przybliżyć zagadnienie  prawdziwych, wartościowych i właściwych relacji między dorosłymi a dziećmi. 

 

szczegóły      zapisy

 

 

family law 329569 1920

Zapraszamy dyrektorów, wicedyrektorów wszystkich typów placówek oświatowych również tych, którym po raz pierwszy powierzono to stanowisko do udziału w warsztatach KOMPENDIUM PRAWA WEWNĄTRZSZKOLNEGO, które odbędą się 29 października 2020 roku.

 

szczegóły    zapisy

 

 

 

 

family outing 421653 1920KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W BYDGOSZCZY zaprasza nauczycieli wszystkich typów placówek oświatowych na warsztaty zdalne „Odpowiedzialność nauczyciela za organizację wycieczki szkolnej”

Warsztaty zdalne odbędą się w dniu 05.11.2020 r. w godz. 15.30.

 

szczegóły   zapisy

 

 

 

 

multikinoKujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i Multikino Bydgoszcz zapraszają w ramach Akademii Filmowej Nauczyciela klasy i szkoły na seanse filmowe.

Z myślą o wytycznych i zaleceniach sanitarno-epidemiologicznych, ale przede wszystkim
w trosce o zdrowie widzów Multikino przygotowało swoje kina tak, żeby nauczyciele wraz
z uczniami mogli bezpiecznie i komfortowo uczestniczyć w projekcjach filmowych hitów oraz seansach edukacyjnych.

Z tych prac zrodził się projekt:

jedna klasa = jedna sala

Co kryje się pod tym hasłem?

Sprawdź:     https://multikino.pl/news/jedna_klasa_jedna_sala          https://youtu.be/U2g-5Gnb4pM

 

flaga1Zapraszamy do włączenia się do projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag dla każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu.

To przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o Bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – w szczególności wśród młodego pokolenia.

Zapraszamy do udziału!

Szczegóły

 

zapraszamyPo raz kolejny zapraszamy uczniów z naszego regionu do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym o Wielkich Polakach. Bohaterem edycji w roku szkolnym 2020/2021 jest „Prymas Stefan Wyszyński na tle historii Polski w XX i XXI wieku”. Regulamin oraz  szczegóły dotyczące kolejnych etapów konkursu podane zostaną w późniejszym terminie.

W razie pytań prosimy zwracać się do przewodniczących komisji rejonowych:
Komisja rejonowa nr 1 (miasto Bydgoszcz, powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski) – Katarzyna Karska-Rasmus  - katarzyna.karska-rasmus @cen.bydgoszcz.pl  
Komisja rejonowa nr 6 (powiaty: inowrocławski, mogileński, żniński) - Iwona Rostankowska - iwona.rostankowska@cen.bydgoszcz.pl

Przypominamy, że zgłoszenie szkoły na konkurs do etapu szkolnego (tylko nazwa, adres szkoły i liczba uczniów – bez imion i nazwisk) odbywa się drogą mailową do przewodniczącego etapu rejonowego, wybierając właściwy rejon.

Literatura do etapu szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego znajduje się na stronie organizatora – Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

szczegóły

 

język angielski1Zapraszamy na kursy języka angielskiego dla nauczycieli uczących różnych przedmiotów.
 
Poziom A1 (początkujący) 
poniedziałki, godz. 16:45-20:00, 60h w semestrze, 500 zł (+ koszt podręcznika)  zapisy 
Poziom B1 (niższy średniozaawansowany) 
wtorki, godz. 16:45-20:00, 60h w semestrze, 500 zł (+ koszt podręcznika)  zapisy 
Poziom B2 (wyższy średniozaawansowany) 
czwartki, godz. 16:45-20:00, 60h w semestrze, 500 zł (+ koszt podręcznika) zapisy
 
Zajęcia rozpoczną się po skompletowaniu grup, na przełomie września i października i odbywać się będą w siedzibie KPCEN w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 9. Nauka będzie kontynuowana w kolejnych semestrach.
Szczegółowe informacje:
Justyna Adamska, tel. 52 349 31 50 w. 45, justyna.adamska@cen.bydgoszcz.pl

 

przy kawieKujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza w roku 2020/2021 na  bezpłatne indywidualne konsultacje  prowadzone dla dyrektorów, wicedyrektorów,  kadry zarządzającej oświatą.

W ramach indywidualnych spotkań (z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych) będzie można skonsultować, omówić m.in. sprawy dotyczące problemów oświatowych natury prawnej.

 

szczegóły

 

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1dla Dzieci  Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus serdecznie zapraszają w dniach 12.10.2020 - 16.10.2020 do udziału w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski  ,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY  ZOBACZ MNIE!” 2020 ,,ZOBACZ MNIE!"

szczegóły   list

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd