CEN Bydgoszcz 6        


A A A

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zgłosiło do międzynarodowego konkursu Drzewo Roku 2021 rosnący w zachodniej części Parku Ludowego im. Wincentego Witosa najstarszy pomnikowy okaz kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) w Grodzie nad Brdą. Obwód w pierśnicy znacznie przekracza pięć metrów. Piękna korona, rozciągająca się na szerokości blisko 20 metrów, wieńczy całość i robi duże wrażenie. 

Drzewo nieustannie było związane z ludźmi. Najpierw z tymi, którzy na zawsze odeszli, a potem z mieszkańcami Bydgoszczy szukającymi pod nim wytchnienia od zgiełku dużego miasta.  Początkowo kasztanowiec - zasadzony pod koniec XVIII wieku - rósł na terenie założonego tu około 1778 roku cmentarza ewangielicko-augsubrskiego, miejsca spoczynku najznakomitszych obywateli ówczesnego miasta, głównie narodowości niemieckiej, którzy rozbudowywali je i dbali o nie. Po blisko 180 latach zlikwidowano cmentarz, część pochowanych osób przeniesiono w inne miejsce, ale szczątki wielu mieszkańców Bydgoszczy wraz z kasztanowcem zostały. Przez te wszystkie lata funkcjonowania nekropolii drzewo stawało się bardziej dorodne, silniejsze. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku teren byłego cmentarza przekształcony został w park miejski, który nazwano Parkiem Ludowym. Miejsce zaczęło tętnić życiem, a do amfiteatru wybudowanego nieopodal drzewa przyjeżdżało wiele zespołów tanecznych i muzycznych. 

Niezwykłość kasztanowca została opisana niedawno w grze miejskiej zatytułowanej W poszukiwaniu skarbu. Bydgoska opowieść wędrowca (KPCEN w Bydgoszczy, 2020) skierowanej do nauczycieli oraz uczniów. 

Z mieszkańcami Grodu nad Brdą kasztanowiec jest już ponad 200 lat i nieustannie zwraca ich uwagę swoją dorodnością oraz kusi mnóstwem owoców, które bydgoszczanie zbierają do swoich domów jako ważny element pochłaniający negatywną energię z otoczenia. Ławka w pobliżu drzewa jest miejscem spotkań zakochanych i tych, którzy chcą się tu po prostu zatrzymać, w milczeniu wsłuchać w szum liści tego niezwykłego drzewa i wiatru przemykającego parkowymi  alejkami. Pod kasztanowcem gromadzą się również dzieci i młodzież z pobliskiego Pałacu Młodzieży, w tym m.in. I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Okolice drzewa są wykorzystywane także podczas lekcji przyrody organizowanych przez inne bydgoskie szkoły.

Zielone tereny udostępnione dla spacerujących i odpoczywających mieszkańców nazywane są przez niektórych świątynią przyrody, w której kasztanowiec stał się ozdobą. 

Drzewo wygląda bardzo dobrze, a jego stan rokuje nadzieję na przeżycie dalszych kilkaset lat. 

O losach kasztanowca w konkursie Drzewo Roku 2021 będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

dna 24559 1280
Zapraszamy nauczycieli biologii szkół ponadpodstawowych na konferencję zdalną Egzamin maturalny z biologii - wnioski, refleksje, rekomendacj. 
 
Konferencja odbędzie się  10 listopada 2020 roku  w godzinach  15.30-17.00  na platformie ClickMeeting.
 
 
szczegóły    zapisy  
 
Leśna skrzynia skarbów prawidłoweKujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprasza nauczycieli przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej realizujących projekt edukacyjny LEŚNA SKRZYNIA SKARBÓW na szkolenie JAK DZIĘKI DRZEWOM STAĆ SIĘ SZCZĘŚLIWSZYM I ZDROWSZYM.
 
Na szkolenie zapraszamy również nauczycieli zainteresowanych tematem.         
 
dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej 19.11.2020 r. o godz. 16.00            zapisy

 

 

 

 

dumbbells 2465478 1920

Widzisz, znudzoną i lekko zaspaną młodzież?

Mam dla Ciebie pomysł na ciekawą lekcję wychowania fizycznego.

Bez sprzętu, ogólnorozwojowo, dla wszystkich! To TABATA.

Zapraszam 14 listopada w godzinach 9.00 -13.00. Zajęcia stacjonarne.

 

zapisy

 

 

G.N. 6 11 2020Jak przygotować zdalne posiedzenie rady pedagogicznej przy pomocy Office 365?

Zapraszam dyrektorów szkół i placówek na szkolenie online Kompetencje cyfrowe dyrektora – TIK w zarządzaniu placówkąSpotkanie odbędzie się 16 listopada 2020 roku o godz. 10.00.

 

szczegóły    zapisy

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!