Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy

https://cen.bydgoszcz.pl/cen/wydarzylo-sie-1/20232024/pazdziernik/20961,ZAUROCZENI-PIEKNEM.html
24.05.2024, 06:13

ZAUROCZENI PIĘKNEM

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu „Zauroczeni pięknem”, którego celem jest przybliżenie przemian w sztuce jakie miały miejsce od II poł. XIX wieku do czasów nam współczesnych. Spotkania, na których zostaną zaprezentowane najważniejsze zjawiska z zakresu sztuk plastycznych XIX i XX wieku, mogą stanowić atrakcyjne rozwinięcie i uzupełnienie zajęć szkolnych. 

Najbliższy wykład:

 17.10.2023 r., godz. 18.00

Piękno w czasach zarazy. Refleksje na temat sztuk plastycznych końca XX i pocz. XXI wieku

Spoglądając na działalność największych światowych centrów sztuki można odnieść nieodparte wrażenie, ze sztuka współczesna pogrążana jest w głębokim kryzysie. O wyborze prezentowanych dzieł decydują często względy ideologiczne, a nie estetyczne i artystyczne. Sam zaś twórca zostaje sprowadzony do roli performera, który nie posiada podstawnych umiejętności warsztatowych, a rozgłos i uznanie zdobywa żerując na skandalu i naiwności swoich odbiorców. W jaki sposób sztuka może odzyskać utracony prestiż, a artysta swoją godność jako twórca? Czy ratunkiem dla sztuki będzie powrót do antycznych ideałów, które w szeroko pojmowanym pięknie upatrywały spełnienie artystycznych dążeń? Podczas wykładu zostanie podjęta analiza sytuacji sztuki końca XX i początku XXI wieku i próba wskazania jej miejsca i roli w życiu współczesnego człowieka.

 Prowadzenie: dr Mateusz Soliński

Miejsce: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Salon Hoffman, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz

Wstęp wolny

 

Dodatkowo zapraszamy na warsztaty:

Co artysta „miał na myśli”?

Zapraszamy na warsztaty z zakresu interpretacji i analizy dzieł sztuki. Podczas spotkania przyjrzymy się różnym, powstałym na przestrzeni wieków dziełom malarskim i wspólnie zastanowimy się na zawartymi w nich ideami. Wszakże każda forma niesie z sobą jakąś treść. Problem tylko w tym, aby umieć ją właściwie odczytać!

Warsztaty skierowane są do uczniów szkół średnich. Czas trwania spotkania: 60 min. Rezerwacji można dokonać pod nr telefonu: 52 52 585 15 02 wew. 116, bądź adresem e-mail: mateusz.solinski@kpck.pl 

Bilet wstępu: 5 zł (nauczyciele/ opiekunowie grup mają wstęp bezpłatny)

 

Opcje strony