Aktualnie znajdujesz się na:

SPOTKANIE Z REGIONEM? DLACZEGO NIE!

Na pytanie zawarte w tytule konferencji odpowiedzieli jej uczestnicy. Licznym i aktywnym udziałem potwierdzili potrzebę organizacji tego typu przedsięwzięć. Spotkanie z regionem? Dlaczego nie! to kolejne zadanie w ramach edukacji regionalnej w szkołach, realizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Czas konferencji wypełniły ciekawe wystąpienia prelegentów związane regionem kujawsko-pomorskim. Dr Małgorzata Cieślik-Florczyk z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przedstawiła dane statystyczne obrazujące sytuację społeczno-gospodarczą w województwie kujawsko-pomorskim. Natomiast Wojciech Kieler - historyk sztuki, nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprezentował zabytkowe rzeźby w województwie kujawsko-pomorskim, które są niedocenianymi arcydziełami sztuki.

Szczególne podziękowania należą się najmłodszym prelegentom - uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych za zaangażowanie w  przygotowanie wystąpień pod hasłem Drogi i bezdroża regionu – uczniowie o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości swojego regionu. Uczestnicy i goście konferencji byli  pod wrażeniem profesjonalnie przygotowanych materiałów w formie prezentacji, nagrań, filmów, które zaprezentowano online. Każde wystąpienie zostało nagrodzone wielkimi brawami.

W tematykę wystąpień uczniowskich bardzo ładnie wpisał się Leonard Luther z zespołem (Paweł Tomaszewski (gitara) Piotr Szczepańczyk (kontrabas) - stworzyli klimat Yapy, Bazuny i innych imprez turystycznych. Przenieśli nas w czasy studenckie a młodym uczestnikom (uczniom) pokazali niesamowity klimat wspólnych wędrówek i wspólnego śpiewania.

Podczas konferencji mogliśmy posłuchać pięknej i nieco zapomnianej gwary pałuckiej w wykonaniu Ewy Kujawy i Elżbiety Zmarzlak – doradczyń metodycznych KPCEN w Bydgoszczy.  Konferencji towarzyszyła wystawa pięknego haftu pałuckiego oraz fotografii, na których utrwalone zostały uroki dawnej Bydgoszczy.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za przygotowanie wystąpień:

  1. LO w Barcinie: KOPALNIA ROZMAITOŚCI – O ZALANYCH KAMIENIOŁOMACH W PIECHCINIE
  2. SP W Gródku: GRÓDEK, Z KTÓREGO ROZŚWIETLONO POMORZE
  3. LO II w Inowrocławiu: INOWROCŁAW – MIASTO NA SOLI
  4. SP w Jeżewie: NASZ PIĘKNY REGION KOCIEWSKI
  5. SP w Przyłękach: PRZEDWIOŚNIE NAD JEZIOREM JEZUICKIM
  6. SP w Sypniewie: OSOBLIWOŚCI SYPNIEWA
  7. SP w Świeciu OSADNICTWO OLENDERSKIE W DOLINIE DOLNEJ WISŁY, NA PRZYKŁADZIE CHATY W CHRYSTKOWIE

Oprac. Wiesława Kitajgrodzka

 

Opcje strony

do góry