Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy

https://cen.bydgoszcz.pl/cen/wydarzylo-sie-1/20222023/luty/20120,KONCERT-W-BYDGOSKIM-ROKU-ANDRZEJA-SZWALBEGO.html
19.06.2024, 23:21

KONCERT W BYDGOSKIM ROKU ANDRZEJA SZWALBEGO

28 lutego 2023 roku w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbył się koncert W Bydgoskim Roku Andrzeja Szwalbego. Wystąpili w nim studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wydarzenie wpisało się w obchody BYDGOSKIEGO ROKU ANDRZEJA SZWALBEGO uchwalonego przez Radę Miasta Bydgoszczy. Koncert zorganizowało KPCEN w Bydgoszczy pod patronatem prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej Rektora Akademii Muzycznej.

O Kreatorze, Wizjonerze i Liderze zostało powiedziane i napisane już wiele.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy na zaproszenie Stowarzyszenia im. Andrzeja Szwalbego DZIEDZICTWO od listopada 2021 roku dąży do przybliżania szerszemu gronu postaci Andrzeja Szwalbego. Jako placówka doskonalenia nauczycieli pragniemy przekazać zwłaszcza pedagogom, kim była ta wybitna postać. Został nakręcony cykl filmów Szlakiem Andrzeja Szwalbego. Odbyła się konferencja Szwalbe. Kreator. Lider. Postać.

Goście reprezentujący środowisko nauki, kultury i oświaty, którzy uczestniczyli w koncercie, mieli okazję oddać się muzyce. Tak, jak w Filharmonii Andrzeja Szwalbego, koncert był zróżnicowany pod względem epok i wykonawców. Wysłuchano pieśni Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza i Marcina Kopczyńskiego w wykonaniu Wiktorii Adamczyk. Wystąpił entuzjastycznie przyjęty kwartet gitarowy z utworami Astora Piazzolli, który między innymi przeniósł słuchaczy do Buenos Aires. Wśród wykonawców był także Sergiusz Wrotek. Kompozytor, który specjalnie podczas koncertu zaprezentował prawykonanie improwizacji do własnego utworu  Deep Intuition – for piano solo.

Na zakończenie zaprezentował  się Przemysław Prucnal, brawurowo wykonując na skrzypcach oraz z akompaniamentem fortepianu utwory Jana Sebastiana Bacha, Fritza Kreislera i Nicolo Paganiniego.

Koncert był kolejnym etapem niezapomnianej podróży Szlakiem Andrzeja Szwalbego.  

Oprac. Grzegorz Nazaruk
 

Opcje strony