JAK ŚWIĘTOWANO EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W NAKLE NAD NOTECIĄ?

6 października odbyła się pierwsza powiatowa gra terenowa zorganizowana przez nauczycielki języka niemieckiego należące do sieci nauczycieli prowadzonej przez doradczynię metodyczną przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Gra odbyła się na terenie Nakła nad Notecią.

W obchody Europejskiego Dnia Języków włączyły się germanistki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego, Zespołu Szkół im. S. Staszica, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu.

Uczniowie zostali podzieleni na grupy w taki sposób, aby każda składała się z przedstawicieli wszystkich szkół. Podział ten sprzyjał integracji i wymianie doświadczeń.  Uczestnicy gry musieli zmierzyć się z ośmioma zadaniami. Były to zadania sprawdzające ich wiedzę i umiejętności z języka niemieckiego oraz angielskiego. Materiały dydaktyczne oraz zasady gry zostały opracowane przez doradczynię metodyczną z KPCEN w Bydgoszczy.

Do współpracy doradczyni metodyczna, Joanna Betscher, zaprosiła Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, Nakielski Dom Kultury oraz lokalnych przedsiębiorców: firmę logistyczną 4Line oraz panią Annę Ligman, która prowadzi zakład fryzjerski. W ten sposób uczniowie mogli zapoznać  się ze środowiskiem lokalnym.

Młodzież, komunikując się w językach niemieckim i angielskim, musiała m.in. umówić się na strzyżenie, zamówić transport mebli, zdobyć pamiątkę z Wydziału Rozwoju Starostwa Nakielskiego czy też uzyskać informacje na temat wyremontowanej sali kinowej. Po wykonaniu zadań komunikacyjnych na każdą grupę czekały kolejne wyzwania – tym razem były to ćwiczenia leksykalno-gramatyczne kryjące się w kodach QR.

Zwycięska grupa oraz pozostali uczestnicy zabawy otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią i przygotowane przez Wydział Rozwoju. Po zakończonej zabawie uczniowie zaproszeni zostali na poczęstunek – pizzę w przeróżnych odmianach. Poczęstunek ufundowany został przez dyrektorów wszystkich uczestniczących w zabawie szkół.

Joanna Betscher, inicjator imprezy, oraz nauczycielki: Rozalia Wencel, Katarzyna Łapińska, Monika Pilarska, Justyna Jamnik-Bojewska, Joanna Rosińska-Bury, Aleksandra Składanowska pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu tego eventu, zgadzając się na zaproszenie młodzieży do zarządzanych przez siebie instytucji i firm oraz przeprowadzili z uczniami rozmowy w językach obcych. Dziękujemy Tadeuszowi Sobolowi, Staroście Nakielskiemu, Michałowi Dubkowskiemu, dyrektorowi NOKu, Emilii Marach, pracownicy Starostwa Nakielskiego, Annie Ligman, właścicielce salonu fryzjerskiego oraz pracownikom firmy 4Line, zwłaszcza panu Grzegorzowi Konickiemu.

 

Oprac. Joanna Betscher

Opcje strony

do góry