Geneza i wdrażanie programu

 

Program Z PSZCZOŁAMI PRZEZ CAŁY ROK został opracowany w oparciu o wiele lat doświadczeń Edyty Mazurkiewicz-Szreder, Anny Baumgart oraz Anny Izdebskiej, nauczycielek z Zespołu Szkół nr 6 w Bydgoszczy.

Pszczelą działalność edukacyjną, sfinansowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, autorki zaczęły od założenia przyszkolnego ogrodu sensorycznego z ulem dydaktycznym oraz tablicami edukacyjnymi. W ogrodzie o podwyższonych grządkach prowadzono  nasadzenia roślin miododajnych oraz warzyw. Dzięki temu uczniowie nabywali  wiele praktycznych umiejętności. Ogród pełnił i pełni do dzisiaj rolę „zielonej sali lekcyjnej”.

Od 2018 roku pszczelą działalność edukacyjną autorki programu realizowały w ramach europejskiego programu BeePathNet, którego celem jest tworzenie sieci miast przyjaznych pszczołom. Nauczycielki podejmowały liczne działania:

  •  opracowując i doprowadzając do druku Pszczelą Bydgoską Grę Miejską - dostępne w Biurze Informacji Turystycznej oraz na stronie https://visitbydgoszcz.pl/pl/odkryj/atrakcje-dla-dzieci/4207-gra-turystyczna-pszczela-sciezka
  • opracowując i doprowadzając do druku pakietu gier edukacyjnych MEMORY- OWADY - projekty realizowane dzięki dofinansowaniu w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych
    i Ekoprojektu
  • przeprowadzając konkursy przyrodnicze na NAJPIĘKNIEJSZY BALKON i ZDROWE ŚNIADANIE Z OGRÓDKA NA STÓŁ - dofinansowanie w ramach Bydgoskich Grantów Ekologicznych.

Autorki programu dzieliły się doświadczeniem oraz zasobami dydaktycznymi ogrodu sensorycznego z uczestnikami szkoleń w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Festynu Ekologicznego na Okolu.

 

 

Opcje strony

do góry