Aktualnie znajdujesz się na:

Kompetencje naukowe dzieci we wczesnej edukacji

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy wraz z partnerskimi instytucjami, wrażliwe na gwałtowne zmiany jakim podlegają dziś treści stanowiące wiedzę pedagogiczną oraz na nowe paradygmaty zmieniające kierunek praktyki edukacyjnej, wychodzą naprzeciw nowej rzeczywistości podejmując odpowiednie działania, mające na celu przygotowanie swoich nauczycieli do wdrażania nowych procesów.

Z tego względu, pragną wykorzystać swoje przygotowanie pedagogiczne, łącząc je z duchem badawczym, aby znaleźć rozwiązanie problemów wewnątrz procesu nauczania-uczenia się, opierając się na osiągnięciach naukowych i technologicznych.  

W dniach od 2 do 4 lutego 2016 roku w Kujawsko-Pomorskim  Centrum  Edukacji  Nauczycieli w Bydgoszczy odbyła się inauguracja cyklu szkoleń międzynarodowych dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych pod nazwą: Natura nauki i jej powiązania z  edukacją - rozwijanie kompetencji naukowych małych dzieci.  Mają one na celu przybliżenie dwóch światów: nauki i edukacji małego dziecka.

Ta forma doskonalenia zawodowego nauczycieli w naszym regionie powstała we współpracy z SCIC: Consejo Superior De Investigaciones Científicas (Najwyższa Rada Badań Naukowych w Hiszpanii), FBBVA: Fundación Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (Fundacja Banku Bilbao Vizcaya Argentaria w Hiszpanii) oraz z Przedszkolem nr 34 ,,Mali Odkrywcy” w Bydgoszczy, które od ponad trzech lat współpracuje z wyżej wymienionymi instytucjami hiszpańskimi.  

Trzydniowe szkolenie naukowe, łączące teorię z praktyką, rozpoczęło się wykładem inauguracyjnym: Natura nauki i jej powiązania z edukacją, który wygłosiła María José Gómez Díaz z Madrytu. Następnie przeprowadzone zostały warsztaty Wprowadzenie do modułu molekularnego. Podczas  dwóch kolejnych dni nauczyciele mieli możliwość pogłębiania wiedzy na temat struktury i właściwości wody. Wykonywali doświadczenia obrazujące proces powstawania chmur. Warsztaty prowadziły: María José Gómez Díaz i Salomé Cejudo Rodríguez. Pogłębienie wiedzy naukowej o wielu zjawiskach przyrodniczych miało na celu wsparcie  nauczycieli w poznawaniu niezwykle intersującego świata, w kontekście pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.  

W  dniach od 21 do 23 lutego 2017 roku w Kujawsko-Pomorskim  Centrum Edukacji  Nauczycieli w Bydgoszczy odbyło się kolejne międzynarodowe szkolenie dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych pod nazwą: Kompetencje naukowe dzieci we wczesnej edukacji. Szkolenie naukowe, rozpoczęło się wykładem inauguracyjnym, który wygłosiła María José Gómez Díaz z Madrytu. Następnie przeprowadzone zostały warsztaty: Z czego zrobiony  jest świat? Podczas kolejnych dni uczestniczki szkoleń pogłębiały wiedzę z zakresu Archeologii dla najmłodszych. Zajęcia poprowadziła María Ruiz del Árbol Moro: archeolog. Doświadczenia, eksperymenty, dociekliwe zadawanie pytań to sposoby poznawania skomplikowanych pojęć, które w naturalny sposób interesują dzieci od najmłodszych lat. Nauczyciele doskonalili swój warsztat pracy,  aby w prosty i  przystępny sposób pomagać dzieciom doświadczać i odkrywać. Wszystko po to, by rozumiały one świat, w którym przyjdzie im żyć, a nauka stała się wspaniałą przygodą w eksplorowaniu otaczającej rzeczywistości.

Opcje strony

do góry